DRVENA KUĆA – IDILA
Drvena kuća i današnje doba – utopija ili ne? U užurbanoj svakodnevici gradova napućenih betonskim oblakoderima i s malo svjetlosti u domovima, bijeg u prirodu predstavlja idilu, jedan teško dostižan san.
Stres je naš svakodnevni pratitelj i ide s nama ruku pod ruku. Godišnji odmor više nije dostatan da ga izbacimo iz sebe. Potrebno je pobjeći u prirodu, u divljinu ili stvoriti dojam prirode u svom domu.
Mnogi od nas sanjaju o drvenoj kućici u planini ili nekoj kleti na piktoresnim zagorskim bregima. Onima koji tek razmišljaju o izgradnji kuće, predlažemo da razmisle o drvenoj kući. U 21. stoljeću?
Da, drvena kuća opet je in, a neki narodi se, unatoč novim stoljećima i napretku industrije ne odriču omiljenog građevnog materijala – drveta. I to su narodi koji spadaju među najrazvijenije države na svijetu. Pametni narodi svoju tradiciju poštuju, ali poštuju i svoj okoliš.
DRVO – IDEALAN GRAĐEVNI MATERIJAL NEKADA I SADA
Izgradnja drvenih kuća razvila se već u metalno i brončano doba i to u podneblju četinarskih šuma. Znanstvenici kažu kako najstariji izgrađeni drveni objekat datira iz 1400. godine. To je kapela Sv. Henrika u finskom gradu Kokemaki.
Ne čudi činjenica da je 70% drvenih kuća u Finskoj industrijske proizvodnje te da je od 2000. godine vodeći svjetski proizvođač drvenih kuća. Kad kažemo Finska prva pomisao su nam brojna jezera i saune – drvene “parne” kućice.
Drvene kuće osobito su popularne i u Norveškoj. U zemljama gdje vlada blagostanje i gdje se ne gleda na svaku kunu da bi se ušparalo za izgradnju kuće, velika većina odlučuje se na život u prirodi i u drvenoj građevini.
DRVENA KUĆA I NJENE PREDNOSTI
Osim što se drvena kuća izrađuje od drveta – prirodnog materijala, ona se i brže gradi u odnosu na druge kuće. Zbog principa tzv. suhe gradnje nakon završetka takve kuće odmah su useljive. Ostale kuće moraju se mjesecima sušiti prije useljenja.
Jedna prednost drvene kuće je i mogućnost njene izgradnje tijekom niskih temperatura. Druga prednost je maksimalno vrijeme izgradnje od 60 dana. To nije slučaj kod ostalih načina gradnje kuća.
Danas se koriste tzv. AZ-grede koje se pripremaju od nekoliko komada punog drveta što ih čini otpornima na vremenske uvjete, a njihova mosnica koja čini zračni prostor u sredini grede višestruko im povećava izolacijska svojstva.
KOMPARATIVNE PREDNOSTI DRVENE KUĆE
- permeabilnost : propušta zrak u oba smjera i tako dolazi do neprekidne izmjene unutarnjeg i vanjskog zraka bez otvaranja prozora i vrata te bez gubitka energije – topline. Na taj način životni prostor se puni kisikom i zdrav je za stanovanje. To osobito vrijedi za za osobe koje imaju poteškoće s dišnim organima.
- elektrostatična svojstva: drvo ne privlači i ne zadržava mikročestice peludi, prašine i sličnih nadraživača, pa je drvena kuća idealno utočište za alergičare jer je zdrava antialergijska sredina.
- samoregulacija klime: drvo ima svojstvo samoregulacije klime jer trupci upijaju višak vlage u interijeru, a vraćaju je kada se zrak ponovo osuši. Iz tog razloga nastao je naziv za drvene kuće bio-kuća.
- toplinski izolator: čak i nakon prestanka grijanja prostora drvena kuća zahvaljujući drvnoj građi zadržava toplinu naredna 24 sata. To je vrijedna informacija za one koji jako razmišljaju o uštedi energije.
DRVENA KUĆA ZA ŽIVOT PO MJERI ČOVJEKA
Dvena se kuća gradila od pamtivijeka. Do nedavno su i u našim krajevima u pojedinim regijama bile svakodnevica.
Turopolje, Hrvatsko zagorje, Lika i Gorski kotar obilovali su takvim kućama. I danas u Lici i Gorskom kotaru možemo pronaći takve drvene ljepotice, koje se mahom iznajmljuju za turističke svrhe. U Turopolju i Posavini zaštićeno su kulturno dobro. Možemo zaključiti kako je i u Hrvatskoj tradicija gradnje drvenih kuća također bila jaka, naravno ovisno o regiji i podneblju.
Danas je na tržištu veliki broj proizvođača drvenih kuća. S druge pak strane, imamo i velike zaljubljenike u stare načine gradnje koji se odlučuju otkupiti stare napuštene kuće u dobrom stanju. Sele ih kompletno trupac po trupac na novu lokaciju. Stvaraju novi dom ili ladanjsku vikendicu.
Užitak boravka u takvom interijeru je zagarantiran. Čovjek je od samih svojih početaka do današnjih dana zadržao drvo, ovaj zdravi materijal za izgradnju kuće. Dizajn se sporo, ali sukladno vremenu mijenjao.
Drvo je bilo prvo!